Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Polska - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Polska Polska Wybrzeże Morza Bałtyckiego i Pojezierze Mazurskie są wciąż jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc przez polskich żeglarzy, ale również gości z zagranicy. Turystów przyciągają wspaniałe plaże, ciekawe historycznie miejsca, bogactwo przyrody, unikalny folklor oraz przepyszna kuchnia.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Polska »

Polska położona jest w Europie Środkowej, między Bałtykiem na północy a Karpatami i Sudetami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Ponadto większość północnej granicy Polski stanowi wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Wybrzeże Bałtyckie ma nieregularny charakter: jeziora, wydmy oraz zatoki (m.in. Zalew Szczeciński, Zatoka Pucka i ujście Wisły). W północno-wschodniej części kraju leży Pojezierze Mazurskie, które tworzą pasy moreny czołowej, biegnące równolegle do południowego brzegu Bałtyku oraz setki jezior polodowcowych. Fauna i flora regionów żeglarskich w Polsce słynie ze swojej różnorodności i piękna. Wybrzeża stanowią tereny godowe wielu wędrownych ptaków.

Polska leży w strefie klimatu przejściowego, pomiędzy klimatem umiarkowanym oceanicznym na zachodzie a klimatem umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie. Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie - między -6 °C a 0 °C. Średnia roczna temperatura powietrza w Polsce wynosi 7-9°C (poza obszarami górskimi). Sezon żeglarski w Polsce trwa od początku maja do końca września, z czego czerwiec, lipiec i sierpień to najcieplejsze i najbardziej suche miesiące w roku.

Po upadku komunizmu i przemianach polityczno-ekonomicznych, Polska rozbudowała i wciąż modernizuje infrastrukturę żeglarską, a usługi czarteru jachtów zaczynają przypominać te widziane na zachodzie. Oczywiście jeszcze daleko nam do Chorwacji czy Turcji ... ale nie od razu Kraków zbudowano :-) Najwięcej żeglarzy można spotkać na Mazurach, największym i najciekawszym krajobrazowo akwenie śródlądowym w Polsce, a szczególnie w okolicach Mikołajek, Giżycka i Węgorzewa, chociaż cały obszar Wielkich Jezior Mazurskich jest rajem dla wodniaków. Głównymi ośrodkami żeglarstwa morskiego w Polsce są porty otwartego morza (Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Władysławowo) oraz porty Zatoki Gdańskiej i Puckiej (Hel, Gdynia, Gdańsk, Jastarnia, Puck). Tam swoje siedziby mają polskie jacht kluby oraz prywatne firmy czarterowe. Porty polskiego wybrzeża stanowią świetną bazę regatową oraz wypadową na Bałtyk, co doceniają żeglarze morscy chcący odwiedzić porty w Niemczech, Danii, Szwecji czy Finlandii.

Najpopularniejszymi miejscami czarterów jachtów w Polsce, oprócz Pojezierza Mazurskiego, są Gdańsk, Gdynia, region ujścia Odry oraz Świnoujście. Na czarter w Polsce zapraszamy do Świnoujścia, gdzie swoją bazę otworzył niemiecki armator. Do dyspozycji są jachty 2- i 3-kabinowe ze stoczni Bavaria. Jednostki posiadają licencję na cały akwen Morza Bałtyckiego.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Wybrzeże Morza Bałtyckiego - nadbałtyckie miejscowości są jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc zarówno przez Polaków, jak i zagranicznych turystów. Gości przyciąga przede wszystkim bogactwo przyrody, interesująca architektura, liczne wydarzenia kulturalne, bogate życie nocne oraz piaszczyste plaże, które uznawane są za jedne z najładniejszych w Europie.

Świnoujście - jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, położone na północno-zachodnim krańcu Polski, na 44 wyspach. Usytuowanie miasta jest głównym czynnikiem wpływającym na jego popularność: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje.

Gdańsk - jest jednym z najstarszych miast Polski, które zachwyca turystów, artystów i żeglarzy. Miasto jest pełne wspaniałych zabytków: m.in. Żuraw nad brzegiem Motławy, Starówka z Ratuszem, Bazyliką Mariacką i pomnikiem Neptuna, Muzeum Narodowe - Westerplatte, Wielki Młyn, Pomnik Poległych Stoczniowców czy Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port. Gdańsk wraz z modnym, uzdrowiskowym Sopotem i młodą, nowoczesną Gdynią leżą na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej i tworzą blisko 800-tysięczne Trójmiasto.

Pojezierze Mazurskie - najbardziej znany region żeglarski w północno-wschodniej części kraju, który dysponuje dobrą infrastrukturą portów jachtowych. Miłośników żeglarstwa przyciągają liczne jeziora połączone kanałami oraz nieskażona przyroda. Rozległe kompleksy leśne, krajobrazy w niewielkim stopniu przekształcone przez człowieka, skanseny i zabytki architektury czynią to miejsce wyjątkowym na mapie Polski.

Mikołajki - to jeden z najbardziej znanych mazurskich kurortów wypoczynkowych i przede wszystkim mekka amatorów żeglarstwa i sportów wodnych oraz wielbicieli lokalnej flory i fauny. Stolica letniego wypoczynku i rekreacji na Mazurach. W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny, bowiem w bezpośredniej bliskości znajduje się malownicza Puszcza Piska oraz Mazurski Park Krajobrazowy z 11 rezerwatami przyrody.


Ciekawostki i porady

  • Polska należy do strefy Schengen i stosuje zasady wjazdu do kraju zgodne z porozumieniami w obrębie strefy Schengen. Wszystkie zagraniczne jachty wpływające na polskie wody muszą odbyć odprawę celną i paszportową w jednym z większych portów. Dla załóg jachtów, które przybywają z krajów Unii Europejskiej formalności ograniczają się jedynie kontroli paszportów. Do portów prowadzących odprawę paszportową i celną należą Świnoujście, Trzebież i Szczecin.
     
  • Żeglarstwo w Polsce ma długą i ciekawą historię, która nierozerwalnie wiąże się z harcerstwem oraz z takimi postaciami jak Antoni Aleksandrowicz i Mariusz Zaruski, założycielami pierwszego Yacht Klubu Polskiego (YKP). Obecnie najbardziej znanymi żeglarzami są Mateusz Kusznierewicz (zdobywca złotego medalu w Sydney), Krzysztof Baranowski, Karol Jabłoński czy Zbigniew Gutkowski.
     
  • Polska jest jednym z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo krajów Europy. Od wybrzeża Bałtyku na północy, przez pojezierza, pas nizin, wyżyny, aż po góry na południu znaleźć można miejsca, gdzie dominuje dzika przyroda. Najcenniejsze obszary objęte są ochroną parków narodowych. W Polsce utworzono 23 parki narodowe. Wszystkie dostępne są dla turystów i posiadają bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną.
     
  • Kuchnia polska to potrawy o dużej kaloryczności, ale warto się na nie skusić. Bazę polskich potraw stanowią przede wszystkim zboża, warzywa strączkowe, ziemniaki, kiszona kapusta, grzyby i mięso. Z tych pozornie prostych składników powstają wyśmienite i pomysłowe potrawy. Należą do nich: zupy, bigos, kotlet schabowy, gołąbki czy pierogi. Polska kuchnia słynie również z przepysznego chleba oraz kiełbas.
     
  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Luty: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Krakowie.
    > Maj (2): Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
    > Maj (3): Święto Konstytucji 3 Maja.
    > Lipiec (3 dni): w XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku odbywa się Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej.
    > Lipiec (4 dni pierwszego weekendu): Baltic Sail Gdańsk - największa międzynarodowa impreza żeglarska organizowana w Gdańsku. Wszystkie jachty cumują w marinie w samym centrum miasta.
    > Listopad (11): Narodowe Święto Niepodległości.
    > Grudzień (24-26): Święta Bożego Narodzenia o dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe święta.