Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Irlandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Irlandia Irlandia Zwykło się mówić, że kto raz odwiedzi Irlandię, ten nigdy jej nie zapomni i powiedzenie to wcale nie jest przesadzone. Zielona Wyspa kojarzy się głównie z dziką przyrodą, celtycką przeszłością, barwną i ciekawą kulturą, skoczną muzyką i oczywiście whisky oraz najpopularniejszym piwem - Guinnessem. Ocean, pływy, długa fala, urozmaicona linia brzegowa i kotwicowiska z bojami cumowniczymi… rejs wokół Irlandii to prawdziwe żeglarstwo i niezapomniana przygoda.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Irlandia »

Irlandia ze stolicą w Dublinie położona jest na Oceanie Atlantyckim. Należy do archipelagu Wysp Brytyjskich i jest przedzielona Morzem Irlandzkim od Wielkiej Brytanii. Jest trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie (po Islandii i Wielkiej Brytanii). Żeglarzy i turystów przyciąga na Zieloną Wyspę przede wszystkim spektakularny krajobraz, w którym dominują góry, malownicze niziny i rozległe wrzosowiska oraz kultura. Dużym atutem jest również urozmaicona linia brzegowa, która liczy ponad 3200 km długości, z licznymi zatokami, takimi jak: Donegal, Clew, Galway, Shannon, Dingle. W zachodniej części Irlandii występują skaliste wybrzeża riasowe, które charakteryzuje się długimi zatokami, położonymi ukośnie względem linii brzegowej. Występują tu liczne wyspy, półwyspy i cyple.

Na umiarkowany morski klimat Irlandii największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego (Zatokowego), który obmywa północno-zachodnie wybrzeże. Styczeń i luty są najzimniejszymi miesiącami w roku - średnie temperatury powietrza wahają się wtedy między 4 a 7°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy to temperatury wynoszą od 14 do 16°C.

Najpopularniejszym i najciekawszym rejonem dla żeglarzy jest pas wybrzeża od Zatoki Cork do miasteczka Dingle w Kerry. Rejs można rozpocząć w Baltimore oraz Kinsale, które położone są na południe od Cork. Obowiązkowe podczas rejsu są przerwy na wizyty w nadbrzeżnych pubach i restauracjach.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Dublin - stolica Irlandii, położony jest nad Zatoką Dublińską u podnóża gór Wicklow. Rzeka Liffey dzieli miasto na dwie części: Północną i Południową. Do najpopularniejszych miejsc należą Guinness Storehouse (browary piwa Guinness i ekspozycja dotycząca produkcji i historii trunku), Jameson Distillary (była destylarnia, a obecnie muzeum poświęcone najsłynniejszej irlandzkiej whiskey), Temple Bar (słynna dzielnica pubów), wieża Spire, klify Howt. Warto zobaczyć również uczelnię Trinity College, wybudowany przez Normanów zamek, katedrę św. Patryka oraz Christchurch. Oczywiście godny polecenia jest również największy park świata - Park Phoenix.

Cork - drugie co do wielkości miasto Irlandii, leżące przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego nad urokliwą Zatoką Cork. Jest jednym z najważniejszych portów morskich Irlandii. Mieści się tu również główna baza Irlandzkiej Marynarki Wojennej. W samym mieście warto zobaczyć rzymskokatolicką Katedrę NMP i św. Anny oraz Katedrę św. Findbara. Najstarszą budowlą jest wieża Red Abbey, zaś najsłynniejszą wieża kościelna Shandon (znana również jako "Kłamca o czterech twarzach", ze względu na zegary na każdej z czterech ścian, które wskazują zwykle różne godziny). Kilka kilometrów na południe od miasta znajduje się port lotniczy Cork - jedno z głównych lotnisk w Irlandii. Świetnym miejscem do postoju jest znakomicie wyposażona marina w East Ferry.

Baltimore - urokliwe, małe miasteczko znajdujące się na pięknym południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii, ulokowane między Dingle i Kinsale. Dużą popularnością cieszą się tutejsze regionalne potrawy oraz zamek Dún Na Sead (Fort z Klejnotów). Warto odwiedzić Carbery's Hundred Isles, obejmujące wyspy Cape Clear, Sherkin i Heir. Dzięki labiryntom potoków i zatoczek, wielorybom i wspaniałym krajobrazom miejsce to stało się "placem zabaw" dla żeglarzy, wędkarzy i nurków.

Kinsale - średniowieczne miasteczko z malowniczym portem jachtowym w hrabstwie Cork u ujścia rzeki Bandon, znajduje się 30 min. od lotniska w Cork. Miasto słynie z ciekawej kuchni i corocznego światowego Festiwalu Smakoszy, przez co nazywane jest stolicą kulinarną Irlandii. Warto zwiedzić stary gmach sądu, Zamek Desmonda, kościół św. Multose'a czy ruiny fortów obronnych St. James Fort i St. Charles Fort po obu stronach wejścia do portu.


Ciekawostki i porady

  • Ze względu na wiele bezpośrednich lotów do Dublina i Cork z miast Wielkiej Brytanii i Europy, na wyspę najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem, korzystając z jednej z wielu tanich linii lotniczych. Obywatele polscy nie musza posiadać wizy, a obowiązującą walutą jest Euro. Z Dublina do Cork prowadzi autostrada.
     
  • Najważniejszymi elementami kuchni irlandzkiej są różnego rodzaju mięsa (wołowina, baranina, wieprzowina), ryby, owoce morza i nabiał. Najsłynniejszym irlandzkim daniem jest Irish Stew - odpowiednik polskiego gulaszu, którego głównymi składnikami są baranina (bądź jagnięcina) i ziemniaki. W kuchni irlandzkiej używa się też dużo chleba. Popularnymi napojami alkoholowymi są: słynne irlandzkie ciemne piwo Guinness, whisky Jameson oraz Irish Coffee - kawa z dodatkiem irlandzkiej whisky i bitej śmietany.
     
  • Jednym z wielu ciekawych miejsc na wybrzeżu Irlandii są Klify Moher (Cliffs of Moher). Klify mają około 8 km długości, a w najwyższym miejscu osiągają wysokość 203 m. Mniej znane, ale równie interesujące są Klify Slieve League. Są to niemal 600-metrowe urwiska nad Oceanem Atlantyckim.
     
  • Warto odwiedzić położone na zachodnim wybrzeżu Galway. Miasto słynie z kultywowania tradycji celtyckich: muzyki, pieśni i tańca. Galway leży na obszarze, gdzie czynnie używa się języka irlandzkiego. W samym mieście ciekawostką są nazwy ulic i drogowskazy w języku irlandzkim.
     
  • Słynni Irlandczycy to m.in. Pierce Brosnan, Sean Connery, Arthur Conan Doyle, Anthony Hopkins i Oscar Wilde.
     
  • Rozmawiając z Irlandczykami warto przestrzegać żelaznej zasady - nie poruszać tematów związanych z religią i polityką.
     
  • Crosshaven nad Zatoką Cork, to miejsce założenia w 1789 roku najstarszego na świecie jachtklubu, jakim jest Royal Cork Yacht Club. Przez miejscowych nazywany potocznie "Home of Sailing" (Domem Żeglarstwa).
     
  • Kultura Irlandczyków jest bardzo barwna i ciekawa. Charakterystycznym jej elementem jest znana na cały świat muzyka, którą usłyszymy w licznych pubach. Odbywające się często koncerty i festiwale są okazją do poznania irlandzkich zwyczajów. Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

    > Marzec (17): Dzień Świętego Patryka. Najsłynniejsze irlandzkie święto narodowe, obchodzone hucznie również poza krajem;
    > Maj: "Baltimore Fiddle Fair" uznawany za jeden z najlepszych tradycyjnych ludowych festiwali muzycznych na całym świecie;
    > Maj: Wooden Boat Festival i Festiwal Owoców Morza w Baltimore. Weekend, w którym odbywają się obie te imprezy, staje się jednym z najciekawszych w roku;
    > Lipiec: Regaty Sherkin Island sprawiają, że wyspy stają się najbardziej ruchliwym miejscem w Irlandii;
    > Sierpień: tydzień regat żeglarskich Baltimore, znany także jako "Calves Week";
    > Sierpień: Regaty Heir Island to coroczna impreza żeglarska. Do wyścigów klasyfikują się łodzie do połowów homara, szalupy, żaglówki i pontony.