Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Model jednostki
Cena w EUR

Estonia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Estonia Estonia Estonia to jeden z krajów basenu Morza Bałtyckiego, który może poszczycić się niezwykle bajkową przyrodą, nieskażoną naturą i ciekawymi miastami - pełnymi zamków, fortyfikacji i kościołów. Ciekawa linia brzegowa, liczne wyspy i wysepki oraz możliwość odwiedzenia Helsinek sprawiają, że jest to idealne miejsce na żeglarskie wakacje.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Estonia »

Estonia to młode i nieduże państwo (powstało po I wojnie światowej) znajdujące się w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją, a od Finlandii dzieli ją Zatoka Fińska.

W skład Estonii wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej, wśród których największe to Sarema i Hiuma. Północne wybrzeże jest wysokie i strome, zaś zachodnie silnie rozczłonkowane i niskie. Na małej powierzchni kraju znajduje się aż 38 rezerwatów, 4 parki narodowe i 17 parków krajobrazowych. Najciekawsze dostępne są od strony morza. Na wschód od Tallinna (na wybrzeżu Zatoki Fińskiej) znajduje się Park Narodowy Lahemaa, a na południowo-zachodnim wybrzeżu Rezerwat Przyrody Matsalu.

Estonia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, z wyraźnymi wpływami morskimi w zachodniej części kraju. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (luty) wynosi od -6°C na wschodzie do -2°C na zachodnich wyspach, natomiast w lipcu temperatura przyjmuje odpowiednio 16 i 18°C. Roczna suma opadów atmosferycznych na wybrzeżu morskim i wyspach wynosi 500 mm. Czerwiec, lipiec i sierpniem są najlepszymi miesiącami na wakacje pod żaglami.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Tallinn - stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej). Tallińska starówka urzeka od pierwszych chwil - wspaniale odremontowana i pełna uroczych zakątków, składa się z dwóch części, Dolnego i Górnego Miasta. Znajdziemy tu pełno zacisznych knajpek, restauracji, gdzie możemy skosztować grzanego wina i piwa Saku. Centrum stolicy to również oszklone biurowce, kompleks kilku centrów handlowych położonych obok siebie i wieżowce. Jest to miasto przede wszystkim idealne na weekendy i choć złośliwie nazywane jest "przedmieściem Helsinek" to zdecydowanie bije na głowę fińską stolicę. Kluby, kawiarnie i dyskoteki - w piątkowe i sobotnie popołudnie Tallin przestaje być cichy.
Do najciekawszych atrakcji można zaliczyć mury obronne (w tym 26 baszt z najbardziej znaną Kiek in de Kok), Górne Miasto - Toompea (licznie miejsca widokowe), Dolne Miasto (ulice Pikk, Lai i Vene oraz Plac Ratuszowy), barokowy pałac Kadriorg w rozległym parku, Rocca al Mare oraz ośrodek wypoczynkowy Pirita z piękną piaszczystą plażą nad Zatoką Tallińską.

Park Narodowy Lahemaa - około 70 km na wschód od Tallinna (na wybrzeżu Zatoki Fińskiej) znajduje się profesjonalnie pod względem turystycznym zagospodarowany park narodowy. Rozczłonkowane wybrzeże i liczne bezludne wysepki uzupełniają niesamowity krajobraz. Jest to rezerwat przyrody składający się z 15 jezior i 8 rzek, bagien, mokradeł oraz olbrzymich polodowcowych głazów. Małe miejscowości położone na terenie parku zachowały do dzisiaj swój pierwotny urok.

Narva Jõesuu - uzdrowisko nadmorskie z piękną plażą, portem jachtowym i źródłami wody mineralnej zaraz przy granicy z Rosją. Niżej znajduje się miasto Narva, które słynie ze średniowiecznej twierdzy. Dodatkową atrakcją jest możliwość odwiedzenia twierdzy iwanogrodzkiej, położonej na drugim brzegu rzeki.

Kuressaare - największe miasto i kurort na jednej z największych wysp Estonii, Saremie. Miasta atrakcyjne ze względu na liczne zabytki z zamkiem biskupim na czele, średniowieczne uliczki wokół centrum.

Kärdla - miejscowość wypoczynkowa i największe miasto na wyspie Hiuma, nad rzeką Nutria uchodzącą tu do Bałtyku. Małe wąskie uliczki przypominają bardziej rozbudowaną wieś, ale jest to doskonałe miejsce wypadowe na spotkania przyrodnicze z fauną i florą wyspy. Jest to jeden z ciekawszych letnich kurortów Estonii.

Haapsalu - nadmorski kurort i uzdrowisko na zachodnim wybrzeżu Estonii, nazywany "Wenecją Północy" ze względu na obfitość wody. Na turystów czeka m.in. zabytkowa starówka, Zamek Episkopatu oraz słynny drewniany dworzec kolejowy z najdłuższym w Europie zadaszonym peronem. Dodatkową atrakcją jest Rezerwat Przyrody Matsalu, który znajduje się na południe od Haapsalu. W jego skład wchodzą tereny po obu stronach Zatoki Matsalu, część Bałtyku zwana Vainamere, z wyspami i wysepkami, oraz delta rzeki Kasari.

Parnawa - letnia stolica Estonii, raj dla wczasowiczów i kuracjuszy położona jest nad Zatoką Parnu przy ujściu rzeki Parnawy. Odpoczywając w Parnawie warto zwiedzić: ratusz z klasycystyczną fasadą, cerkiew św. Katarzyny oraz Muzeum Miejskie poświęcone dziejom Parnawy. W pobliskiej miejscowości Tori największa w kraju stadnina koni zaprzęgowych ze szkółką jeździecką.

Wysepki Kihnu i Ruhnu - 12 km od lądu i 50 km w linii prostej od Parnawy leży wyspa Kihnu, a sporo dalej wyspa Ruhnu. Są to wymarzone miejsca na samotny odpoczynek w ciszy.


Ciekawostki i porady

  • Do Estonii warto wybrać się autem i przy okazji odwiedzić najciekawsze miejsca Litwy i Łotwy. PLL LOT zapewnia połączenia lotnicze na trasie Warszawa - Tallin - Warszawa. Połączenia autobusowe funkcjonują pięć razy w tygodniu (dokładne informacje można uzyskać w PKS na Dworcu Warszawa Zachodnia).
     
  • Nazwa Estonia (we współczesnym języku estońskim Eesti) może być wywodzona ze słowa Aestii, nazwy nadanej przez starożytnych Germanów ludom zamieszkującym tereny na północny wschód od Wisły. Rzymski historyk Tacyt w 98 r. n.e. po raz pierwszy pisał o ludach Aestii i wczesnych Skandynawach, nazywając ziemie na południe od Zatoki Fińskiej Eistland, a ich mieszkańców eistr.
     
  • Biorąc pod uwagę silne wpływy skandynawskie w Estonii, wielu Estończyków czuje się Skandynawami. Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów, a wpływy szwedzkie czy duńskie były w Estonii bardzo silne. Sama nazwa stolicy Estonii - Tallinn znaczy "Duńskie Miasto".
     
  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Luty (24): Dzień Niepodległości, które jest najważniejszym świętem państwowym w Estonii. Upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku po zakończeniu Rewolucji Październikowej,
    > Czerwiec (23): Święto Zwycięstwa (Võidupüha). Święto to upamiętnia zwycięstwo nad Niemcami w bitwie pod Võnnu w czasie wojny o niepodległość (1919),
    > Sierpień (20): Święto Odzyskania Niepodległości (20 sierpnia 1991 roku Estonia odzyskała niepodległość od ZSRR).
     
     

 

NASZE MARKI